Farsang Németországban. Információk a farsangról. Hogy megy ez itt.
Megosztom veletek a tudásom amit megszereztem itt a németországi karneválokkal és farsangokkal kapcsolatban.
Mi a különbség tehát a fasching és karneval között? Nagyon hasonló, de nem ugyanaz. A különbség, hogy karnevál november 11 én kezdődik Németország északi részén, amikor a Mainz (egy német város) tól felfele földrajzilag északra karneválnak hívják az eseményt. Nagyobb városok Pl: Düsseldorf, Köln, Bonn.
A karneválon a tendencia, események a következők. " Rosenmontagzug" nak hívják. Amikor teherautókat feldiszítenek különböző politikai karakterekkel és végigvonulnak az utcákon a városon. Ilyenkor szinte mindenki az utcákon van. Pár fotó Trumpról 2024 ből a mostaniról. Akit komolyabban érdekel írja be : Rosenmontagzug és láthat többet youtubon például.
A déli részén Németországnak is november 11 én kezdődik, itt Faschingnak hívják és itt konzervatívabb. Sok farsangi bál van ahol táncolnak és fánkot esznek. Szóval a leglényegesebb különbség egy teljesen más fajta típusú ünneplés.
Februárban, de lehet március is, (mert függ a húsvéttól) van vége, ilyenkor mennek ki az emberek az utcára, ahová én is mentem és elszabadul az ünneplés.
A karneválnál és a Faschingnál is az ünnep vége hat nap. Ebben a 6 napban megy ki a tömeg.
Mindig csütörtökkel kezdődik neve németül: Weiberfasnacht.
A szokás ilyenkor: A nyakkendő viselése egy férfias viselet, ilyenkor ha valaki nyakkendőbe megy az utcára a nők félbevágják a nyakkendőt ezért látni pl az irodáknál levágott nyakkendős embereket. Ez reprezentálja a nők hatalmát.
A péntek neve: Russigerfreitag. Ilyenkor főleg Németország déli részén, az emberek hamut tesznek a kezükbe és bekenik velük az arcukat.
A szombat pedig. Schmalziger Samstag. Az ok pedig, ilyenkor esznek fánkot (krapfen) (2. fotó) és Knieküchle (1 fotó) nevű fánkszerű édességet. "Kücherl" bajorul. Striezel (3. fotó) szintén populáris ilyenkor ezen a szombati napon.
Utána jön a Rosenmontag. vagy Rosenmontagzug amikor az emberek Németország északi részén vezetik ezeket a nagy járműveket, az embereket állnak, és kimennek, illetve a járművekről cukrokat dobálnak az emberekre. Az embereket beöltöznek és szinte mindenki az utcákon van. Németország déli részén például itt bajorországban szintén kimennek az emberek beöltözve az utcára, de nem annyira speciális fontosságú nap mint az ország északi részén.
Következő a Fasching Dienstag. Szóval ez a keddi nap, az utolsó napja a farsangnak ilyenkor vannak a legtöbben az utcán, én is ilyenkor mentem ki, és az oka ennek, hogy a farsangi bál után ami normálisan véget ér 3-4 AM hajnalban hétfőn, az emberek kint vannak és kaját vagy kávét keresnek és ilyenkor Münchebnen 5 órakor kinyit néhány üzlet, és az emberek sorban állnak, hogy vegyenek kávét vagy striezel vagy krapfan és kücherl ( ezt hívják még ausgezogen-nek ) ami azt jelenti, hogy kinyújtják halál vékonyra hogy egy levelet, pl szerelmeslevelet el lehet alatta olvasni :-) ).
Ezután az emberek nem mennek haza, hanem elmennek a viktualienmarketre Münchenben, és a standok 7-8 AM körül reggel pezsgőt kínálnak secco ( olyan mint a pezsgő de nem megengedett hogy Champange-nek hívják mert csak Franciaországban lehet így hívni itt secco or prosecco neve van) vagy angolul ahogy hívják :Sparkling wine. Ilyenkor ezután 11 órakor van egy pódium, ahol a nők táncolnak. Ilyenkor elvileg hatalmas a tömeg előttük. A nők idősebb nők akik táncolnak, ők azok akik a viktuelinmarkot árulják a portékáikat.
Ezután az emberek már kedden ki mennek az utcára és ők is táncolnak. Ahogy én is tettem bár én késő délután fele.
Éjfélkor vége van a faschingdienstagnak és kezdődik az Aschermittwoch. ( hamuszerda?) Az emberek tradicionálisan halat esznek ilyenkor. És ez a nap a szomorusággal és a bánattal hozható össze mert hát igen, vége van a farsangnak. Ha ilyenkor elmegyünk a templomba ilyenkor barkát égetnek és a hamuval keresztet rajzolnak a homlokra. Egy humoros képet hoztam erről kedvenc Német festőmtől Spitzwegtől. a kép címe: Aschenmittwoch.
N.Szilveszter